Громади Закарпаття у 2021 році заробили понад 5,4 млрд грн.

Дата: 07.02.2022 20:46

Команда регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Закарпатській області проаналізувала надходження громад у 2021 році та виокремила основні тенденції, які спостерігалися минулого року.

Над аналізом бюджетів місцевих рад Закарпаття працював Михайло Бундзяк, радник з питань муніципальних фінансів та управління.

«Все більше громад Закарпатської області переконуються, що програмно цільовий метод бюджетування  – це не теорія, а практика, яку можна і потрібно успішно застосовувати. Всім відомо, що ресурси завжди є обмеженими, тому саме раціональне їх використання – запорука розвитку громади. У своєму огляді, для приведення у більш співставні умови, ми розділили громади на три групи: сільські, селищні та міські, і проаналізували темпи збільшення надходжень по відношенню до 2020 року», – інформує Михайло Бундзяк, радник з питань муніципальних фінансів та управління.

Впродовж 2021 року до загального фонду місцевих бюджетів області надійшло податків, зборів (обов’язкових платежів) у сумі 5 410,6 млн грн, що складає 118,9% до 2020 року або більше на 861,9 млн гривень.

За підсумками 2021 року, серед сільських територіальних громад найбільший приріст надходжень загального фонду у порівнянні до 2020 року спостерігався у Великодобронській ТГ – 155,6%, Колочавській ТГ – 143,7% та Великоберезькій ТГ – 139,9%, серед селищних громад у Тересвянській – 127,9%, Жденіївській – 127,3% та Чинадіївській – 124,6%, серед міських у Тячівській – 122,4%, Ужгородській – 121,6% та Перечинській – 119,8%.

«Ми проаналізували основні види надходжень до бюджетів громад, а саме ПДФО, єдиний податок та податок на майно (сума податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та податку на майно в частині плати за землю), адже ці три види надходжень складають понад 74% обсягу доходів бюджетів громад, без врахування трансфертів з державного бюджету», – додає експерт.

Так, щодо динаміки надходження ПДФО, то у минулому році, у порівнянні із 2020-м, в цілому по громадам приріст склав 120,3%, що в абсолютній величині на 563,3 млн.грн. більше. Загальна сума надходжень склала 3 338,8 млн.грн. Серед сільських громад перша трійка щодо темпу приросту виглядає наступним чином: Великодобронська – 171,7%, Нижньоворітська – 153,2% та Великоберезька 150,2%. Серед селищних громад найвищі показники у Жденіївської – 148,1%, Тересвянської – 135,3% та у Чинадіївської – 134,3%. Серед міських громад перші три позиції за Мукачівською – 125,3%, Ужгородською – 123,8% та Хустською – 123,1% громадами.

Другим за часткою у структурі надходжень громад є єдиний податок. В цілому по всіх громадах цього виду надходжень надійшло на суму 805,2 млн.грн., що на 131,7 млн.грн. більше ніж у 2020, або складає 119,6% до минулого року. Абсолютним лідером динаміки нарощення цього показника стала Колочавська територіальна громада, яка майже подвоїла цей показник – 199,3%, на другому місці Костринська громада – 183,6%, а замикає трійку Великодобронська – 145,8%. Серед селищних територіальних громад найвищі показники в Усть-Чорнянської – 168,2%, Ясінянської – 164,5% та Великобичківської – 137,3% громад. Найвищі показники приросту серед міських громад у Іршавської 124,1%, Мукачівської – 121,9% та Хустської – 121,8%.

«Така динаміка свідчить про потужний старт розвитку економічного потенціалу громад та про тісну та результативну співпрацю керівництва громад із суб’єктами господарювання», – підсумував радник.

Третім за питомою вагою видом надходжень до місцевих бюджетів області є податок на майно. В цілому по громадам області даний вид надходжень, у порівнянні із 2020-м роком, збільшився на 72,3 млн.грн., або 113,8% та склав 596,6 млн.грн.. Щодо сільських громад у яких була найвища динаміка, треба відмітити Бедевлянську, Тур’є-Реметівську та Холмківську громади із показниками 245,8%, 155,6%, 153,7% відповідно. Серед селищних територіальних громад найвищий темп приросту у Кольчинській, Буштинській та Вишківській – 180,1%, 131,8% та 123,9%, три ж перші міські громади це Перечинська, Чопська та Тячівська із показниками 159,5%, 138,5% та 130,4%.

«В абсолютній більшості громад, по вказаним показникам, спостерігається позитивна динаміка, що свідчить про їх наполегливу роботу у всіх напрямках та про набуття досвіду командами органів місцевого самоврядування, адже для переважної більшості громад цей рік був першим, стартовим. Звісно всім ще є над чим працювати, але позитивні тенденції помітні. Переконаний, що в наступні роки громади Закарпаття ще більше уваги приділятимуть підтримці розвитку бізнесу та залученню інвестицій, що допоможе їм продемонструвати ще кращі показники росту надходжень місцевих бюджетів», – зазначив Микола Сюсько, керівник регіонального офісу U-LEAD у Закарпатській області.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.